Czy picie spirytusu jest bezpieczne? Jak pić spirytus?


13 Jan

Polska to jeden z krajów, w których mocne alkohole spożywane są w dość sporych ilościach per capita. Jesteśmy w — delikatnie mówiąc — niechlubnej czołówce i pewnie dlatego mocnych alkoholi Ci u nas dostatek. Są jednak osoby, które szukają jeszcze większych doznań.

Ile procent ma spirytus?

Zawartość alkoholu w spirytusie wynosi około 95%, maksymalnie 95,6%. To najmocniejszy alkohol świata, którego spożywanie w nieodpowiedni sposób może być tragiczne w skutkach. Chcesz zacząć od czegoś mniej ekstremalnego? W takim razie sprawdź nasze przepisy na drinki ze spirytusem.

Picie spirytusu

Czy można pić spirytus?

Tak — to trunek (prawie) jak każdy inny. Trzeba jednak pamiętać, że jego procentowa zawartość alkoholu jest niemal 2,5-krotnie większa niż w przypadku innych mocnych alkoholi. Pijąc go trzeba zmniejszyć dawkę o co najmniej połowę i zachować szczególny umiar oraz ostrożność.

Jak pić spirytus, żeby nie przeholować?

Kilka lat temu świat obiegła informacja o pewnej nastolatce z Australii, która zmarła po wypiciu Spirytusu Rektyfikowanego. Niedługo po tym przykrym incydencie Australia zakazała sprzedaży tego alkoholu w całym kraju. Spirytus, tak jak każdy inny alkohol, należy pić odpowiedzialnie, o czym nie każdy wie. Picie spirytusu jest bardzo ryzykowne, jednak wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Pomińmy jednak możliwe motywy popychające ludzi do konsumpcji ognistej wody i wspólnie zastanówmy się, jak pić spirytus w bezpieczny sposób.

Odpowiednie przygotowanie to podstawa

  • Zjedz coś, zanim spróbujesz spirytusu.

 Pewne reguły pozostają niezmienne — przed spożyciem spirytusu zjedz porządny posiłek, najlepiej taki, w którym nie brakuje tłuszczu, ponieważ wchodzi on w reakcję z alkoholem i pozwala zniwelować negatywne skutki jego działania. Poza tym pełny żołądek umożliwia stabilniejsze przenikanie alkoholu do krwi, dając Ci większą kontrolę. Pod żadnym pozorem nie pij spirytusu na pusty żołądek — w ten sposób możesz wyrządzić sobie wielką krzywdę. 

  • Picie spirytusu wymaga umiaru.

 Pamiętaj — to nie wódka! Jeżeli kilka kieliszków 40-procentowego alkoholu nie robi na Tobie wrażenia, to wcale nie oznacza, że ze spirytusem pójdzie równie łatwo. Nie zapominaj, że spirytus, podobnie jak wódka, działa z lekkim opóźnieniem. Przechylając kolejny kieliszek możesz nie zdawać sobie sprawy, że był ten jeden kieliszek za dużo. Dlatego zachowaj umiar i zwolnij tempo, pośpiech pod żadnym pozorem nie jest wskazany. 

  • Zaopatrz się w kostki lodu.

 Niektórzy, pijąc wódkę, wkładają do ust kostkę lodu, kruszą ją i dopiero wtedy przechylają kieliszek. W przypadku spirytusu może się to okazać zbawienne, bo picie spirytusu ciężko porównać do spożywania jakiegokolwiek innego alkoholu. Kiedy znajdzie się on w ustach, można odnieść wrażenie, że natychmiast wsiąka w śluzówkę jamy ustnej. Lód pozwala obniżyć temperaturę spirytusu, dzięki czemu zderzenie z jego mocą nie jest tak drastyczne. 

  • Popitka, zagrycha i wąchanie chleba

Ten ostatni sposób zostawmy raczej Rosjanom, a skupmy się na dwóch pierwszych. Miej pod ręką zimny napój, taki jak cola lub ulubiony sok. Warto też sięgnąć po kiszonego ogórka — klasyczną przekąskę do wódki, którą nasz naród zajada się od wielu lat (nie tylko do wódki). W ten sposób ograniczysz mało przyjemne, bezpośrednie konsekwencje picia spirytusu. Unikaj długofalowych skutków

Ogórki kiszone

Spirytus a kac

Można spotkać się z opiniami, że po spirytusie nie ma kaca dzięki jego niezrównanej czystości i wielokrotnej filtracji. Lepiej jednak nie sugerować się takimi rewelacjami, bo tak jak zawsze, wszystko sprowadza się do ilości wypitego alkoholu. To, jak będziesz się czuć następnego dnia, zależy wyłącznie od Ciebie. Skoro wiesz już jak pić spirytus, to warto stosować się do powyższych zaleceń. Dzięki nim o poranku nie będziesz walczyć z przeszywającym bólem głowy i mdłościami na kacu. Jeżeli pijesz spirytus po raz pierwszy, ogranicz się do jednego kieliszka, żeby zbadać swoje możliwości.

Podsumowując, warto podkreślić, że picie spirytusu jest zdecydowanie zarezerwowane dla osób doświadczonych, które regularnie spożywają mocne alkohole. Ci, którzy rzadko piją wysokoprocentowe destylaty, powinni omijać spirytus szerokim łukiem. Niemniej jednak jedni i drudzy muszą zachować szczególną ostrożność i przede wszystkim umiar.

Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.