Jak zrobić syrop cukrowy do drinków?


09 Jan

Chcesz się dowiedzieć, jak zrobić syrop cukrowy? Nic dziwnego, to absolutna podstawa, jeśli chcesz przygotowywać wspaniałe drinki w domowym zaciszu. Znajdziesz go w niemal każdym drinku, a już na pewno w tych koktajlach, które zawierają sok z cytryny lub limonki. To nie tylko podstawa w arsenale dodatków każdego barmana, ale też niesamowicie przydatny składnik w kuchni! Można nim chociażby posłodzić mrożoną kawę lub herbatę! Oczywiście możesz kupić gotowy syrop cukrowy w sklepie, ale w domu przygotujesz go o wiele taniej! Czytaj dalej i dowiedz się, jak zrobić syrop cukrowy. Dobra wiadomość jest taka, że przepis jest bajecznie prosty.

Jak zrobić syrop cukrowy – składniki

PRZEPIS NA SYROP CUKROWY (0,5 LITRA W PROPORCJACH 1:1)

SKŁADNIKI:

300 ml wody

300 g cukru

Objętość i wagę składników musisz dobrać w zależności od tego, ile chcesz przygotować syropu cukrowego. Poniżej znajdziesz przydatną tabelkę opisującą stosunek ilości cukru do wody dla syropu cukrowego 1:1. 

Syrop cukrowy: proporcje

Objętość syropuWodaCukier
100 ml60 ml60 g
200 ml130 ml130 g
300 ml190 ml190 g
400 ml250 ml250 g
500 ml300 ml300 g
1 litr630 ml630 g


JAK ZROBIĆ SYROP CUKROWY — PRZYGOTOWANIE:

W garnku zagotuj wodę, dodaj do niej cukier i mieszaj aż do całkowitego rozpuszczenia. Na tym etapie możesz dodać kilka kropel soku z cytryny, dzięki temu syrop cukrowy dłużej zachowa świeżość. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić, wszak to dodatek mający osłodzić koktajl! Po ostudzeniu przelej syrop do zakręcanej butelki i przechowuj go w lodówce — i Twój syrop cukrowy do drinków jest gotowy.

Cukier dodany do zagotowanej wody
Dodawanie cytryny do syropu cukrowego
Gotowy syrop cukrowy

JAK DŁUGO PRZECHOWYWAĆ SYROP CUKROWY?

Szczelnie zamknięty syrop cukrowy przechowywany w lodówce wytrzyma nawet do 3 tygodni. Przed użyciem sprawdź, czy na jego powierzchni nie pojawiła się pleśń. Warto również powąchać syrop, aby upewnić się, że nie sfermentował.

Teraz już wiesz jak zrobić syrop cukrowy! Masz pytania? Chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami? Daj znać w komentarzu!

Smacznego! A może na zdrowie?

Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.