Aperol Spritz: przepis na drinka


11 Jan

Historia szprycerów, takich jak Aperol Spritz, sięga już XIX wieku. Jak zrodził się pomysł na ten rodzaj drinka? Otóż żołnierze Cesarstwa Austro-Węgierskiego stacjonujący we Włoszech ciężko znosili działanie mocnego włoskiego wina, dlatego dodawali do niego wody. Pomysł szybko podłapali mieszkańcy innych krajów oraz sami Włosi. Bąbelki pojawiły się dopiero z nadejściem ery gazowanych napojów.

Jak smakuje Aperol Spritz?

Aperol Spritz ma gorzkawy posmak za sprawą aperitifu Aperol powstającego ze skórek gorzkich pomarańczy. Do tego dochodzi lekka gorycz wytrawnego prosecco. Jeżeli chcesz ograniczyć gorzki smak drinka, możesz sięgnąć po półsłodkie wino musujące, jednocześnie zmniejszając ilość Aperolu. Pamiętaj tylko, że to właśnie ten likier nadaje koktajlowi tak wyjątkowy smak.

Aperol Spritz składniki

Aperol Spritz — przepis

Aperol Spritz to drink włoskiego pochodzenia — powstaje poprzez wymieszanie prosecco, likieru Aperol oraz wody gazowanej w proporcjach 3:2:1. To koktajl, który najlepiej sprawdzi się jako orzeźwiający napój podczas upalnych letnich dni. Przepis na Aperol Spritz jest bajecznie prosty, a najlepsze jest to, że do jego przygotowania nie potrzebujesz żadnego specjalistycznego wyposażenia. Czytaj dalej, a już niedługo będziesz się delektować samodzielnie wykonanym koktajlem o niepowtarzalnym smaku.

APEROL SPRITZ: SKŁADNIKI NA 1 DRINKA

150 ml wytrawnego prosecco (czyli włoskiego wina musującego)

100 ml Aperolu (włoski likier na bazie skórek z gorzkiej pomarańczy, rabarbaru i wyciągu z ziół)

50 ml wody gazowanej

Kostki lodu

DLA OZDOBY, TZW. GARNISH:

Plaster pomarańczy


PRZYDATNE WSKAZÓWKI

1. Używaj mocno schłodzonego prosecco, ponieważ będzie się mniej pienić.

2. Możesz zwiększyć objętość składników, ale pamiętaj o zachowaniu proporcji i miejscu na lód.


APEROL SPRITZ — PRZYGOTOWANIE

1. Do kieliszka na wino wlej Aperol, schłodzone prosecco i wodę gazowaną. Dzięki takiej kolejności unikniesz nadmiernego pienienia się wina musującego.

2. Dodaj kostki lodu, tak aby kieliszek był prawie pełny.

3. Do środka włóż plaster pomarańczy.

I voilà! Aperol Spritz gotowy!

Aperol Spritz


Jeśli masz swój własny sposób na przygotowanie tego drinka, podziel się nim w komentarzu. Masz pytania? Śmiało — chętnie odpowiemy!


Pamiętaj, aby zawsze spożywać alkohol z umiarem.

Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.